Вести

БРНАБИЋ: ВЛАДА ВЕЋ СПРОВОДИ ПРЕПОРУКЕ ИЗ НОВЕ СИВЕ КЊИГЕ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да очекује да ће ова година бити још успешнија у односу на претходну, што се спровођења важних реформи и процедура тиче и да Влада већ спроводи седам од 10 препорука које су дате у 12. Сивој књизи НАЛЕД-а.

Брнабић је навела да се у три области очекују велике и значајне реформе како би систем био транспарентнији, ефикаснији, а реч је о сектору здравства, образовању и систему социјалне заштите.

"Фокус и приоритетне реформе су у три области на којима тренутно радимо, најпре е-здравство, имамо конкретан акциони план и очекујемо да ће то довести до значајног унапређења нашег здравственог система", рекла је Брнабић.

Када је у питању реформа у систему образовања, Брнабић је најавила увођење дигитализације у информационом систему просвете како би боље комуницирао са привредом.

Премијерка је најавила и реформу система социјалне заштите, а у циљу да се за исти уложени новац уради више за грађане.

Премијерка је најавила доношење три стратешка документа који, како је рекла, дају правац даље трансформације. Реч је о Стратегији индустријског развоја Србије, за коју се очекује да ће бити усвојена до краја фебруара, потом и Стратегије паметне специјализације.

Важном је оценила и Стратегију развоја вештачке интелигенције, за коју су, како је нагласила, одвојена значајна средства.

Истакла је и да су препоруке НАЛЕД-а важне, односно да је за сваку Владу битно да буде отворена за овакву врсту сарадње.

"Кад споменете НАЛЕД, помислите притисак, али позитиван и дијалог јавног и приватног сектора, Владе и цивилног друштва, и отвореност Владе за тај дијалог је једна од кључних ствари за брзи развој који је Србији толико потребан", истакла је Брнабић.

Брнабић је навела да је у претходној години имплементиран највећи број препорука у претходних 12 година и да је то показатељ да Влада убрзава темпо, а не успорава.

"Поносни смо на све што смо урадили, а од суштинске важности је да не изгубимо ниједан дан, а у циљу да Србија постане боље друштво за живот и рад", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је и ове године, као и прошле, кључ реформи у дигитализацији јавне управе и увођењу електронске управе као најбољем начину за поједностављење процедура, ефикасност и транспаретност.

Посебно сам поносна што успевамо да мењамо свест јавне управе - а што је уједно и најтежи посао и тај принцип "статуса кво" који је толико присутан не само код нас већ широм света, рекла је премијерка.

Као пример је навела што је после 120 година, усвојен нови Закон о архивској грађи и архивској делатности.

Подсетила је да је завршена и реформа система паушалног опорезивања, реформу система за сезонско запошљавање у пољопривреди, реформу катастра и укидање пореских пријава...

Говорећи о резултатима спроведених реформи истакла је да је олакшан живот за око 500.000 грађана који сваке године учествују у некој од процедура пред катастром, потом пословање за око 100.000 паушалаца који послују у Србији.

Такође је омогућена безбедност и сигурност за око 30.000 сезонаца и више од 300 послодаваца који их ангажују, и мање администрације за око 400.000 бизниса који не морају да користе печат и око 100.000 фирми којима су потребна пореска уверења, навела је Брнабић.

Премијерка је рекла да је то већ иза нас, и да привреду и грађане данас занима шта ће се урадити још да им се олакша живот и пословање.

Брнабић је рекла да се већ ради на имплементацији седам од 10 препорука из Сиве књиге.

Већ се ради на успостављању регистара у систему е-Управе, даљег смањења пореског оптерећења рада, уређивања нових и флексибилних облика запошљавања, проширења реформе сезонских послова, увођења е-Аграра за подстицаје у пољопривреди, е-Простора и реформи у области имовине и урбанизма, до реформе здравства и унапређења заштите животне средине.

Брнабић је захвалила како Наледу, тако и свим осталим партнерима који пружају помоћ и подржавају све реформе.

Важним је оценила и сарадњу и координацију свих ресора у Влади, која је како је истакла, кључна за постизање бољих резултата и поједностављење процедура за пословање у Србији.

 

Надам се да ће Приштина убрзо укинуте таксе

Надам се да ће Приштина што пре укинути таксе на робу из централне Србије и БиХ, изјавила је премијерка Србије, додајући да након позива САД да се таксе укину без тражења реципроцитета све зависи од Приштине и Аљбина Куртија.

Брнабић је рекла да је укидање такси важно за будућност, за Србе на Косову и Метохији, али подједнако и за Албанце.

"Једини начин да оставимо прошлост иза нас јесте дијалог, сарадња, давање људима неке друге перспективе, јер у супротном сви ће отићи одавде и не знам у том случају за кога се бори Курти", рекла је премијерка.

Истиче да су због такси испаштали сви на КиМ - Срби, Албанци и друге националности које тамо живе.

"Надам се да ће брзо повући таксе, вратити се за преговарачки сто и да ћемо наставити дијалог. Сада имамо и конкретне иницијативе које воде и ка бољој економској сарадњи", рекла је Брнабић и у том смислу навела да се сада говори о и о авио-линији Београд Приштина, железници, ауто-путу "Мира"...

 

У закону о пореклу имовине нема ограничења

Премијерка Србије изјавила је да у предлогу закона о пореклу имовине нема ограничења до 2007. године.

Брнабић је рекла да је то ограничење било у првом нацрту, али да је након јавне расправе то избачено из предлога који је послат у Скупштину.

Упитана шта мисли о провери порекла имовине функционера, Брнабић је рекла да је за што детаљнију проверу порекла имовине функционера.

"То је важно за грађане Србије, али и за људе који ће се убудуће бавити политиком, јер је тренутно највећи проблем упирање прстом у људе и без доказа их оптуживати за корупцију", рекла је Брнабић.

Истичући да је за проверу и имовине коју је неко од функционера имао пре него што је добио функцију, као и за време обављања, али и после, премијерка је рекла да је то потребно радити да би се видело да нису сви исти и да нису сви корумпирани.

 

Јасно сам осудила напад радикала на Зорану Михајловић

Потпуно јасно смо као Влада Србије осудили "напад" чланова Српске радикалне странке на потпредседницу Владе Зорану Михајловић, изјавила је Брнабић, додајући да није сматрала да је потребно да и посебно и додатно реагује на то.

"Јасно је да осуђујем. То је недопустиво", рекла је Брнабић.

Коментаришући наводе радикала да је Михајловићева умешана у шпијунске афере, Брнабић је рекла да су је то посланици СРС питали у Скупштини у вези министарке Михајловић, али и још неких чланова њеног кабинета.

"Не постоји ниједна инсинуација, а камоли доказ да је неко из мог кабинета умешан у неке шпијунске афере", закључила је Брнабић.

 

Реформе ЈП недовољно брзе, ишли смо по приоритетима

Брнабић је изјавила да се слаже са оценом шефа Канцеларије ММФ-а у Србији Себастијана Сосе о томе да реформе у јавним предузећима напредују спорим темпом, односно да нису биле довољно брзе, и навела да се водило рачуна да се тај посао обавља по приоритету.

"Слажем се са Сосом, и реформе нису биле довољно брзе. Радили смо неке ствари за које смо мислили да су приоритетније, као што су предузећа која су у већинском државном влсништву и завршили смо у овом мандату готово сва која су била проблематична", рекла је Брнабић.

Рекла је да се за предузећа у Бору, Мајданпеку и Смедереву... нашло стратешко решење.

Да смо се бавили паралелно и њима и другим предузећима, са свим другим реформама, ништа не би било урађено, рекла је премијерка одговарајући на питања новинара да прокоментарише оцене ММФ-а да реформе у јавним предузећима у Србији не иду довољно брзо.

 

О метроу разговарамо са партнерима из Француске и Кине

Брнабић је изјавила да су из буџета издвојена средства за градњу метроа у Београду и да се тренутно разговара са партнерима из Француске и Кине о том пројекту.

"У овом тренутку разговарамо са различитим партнерима, заинтересовани су Французи и Кинези, видећемо ко је бољи, па ћемо на основу тога кренути у посао...", рекла је Брнабић.

Упитана да ли се може очекивати да изградња почне до краја године, како су најавили челници града, Брнабић је одговорила да се нада да градња може почети до тада.

 

 

Извор: Танјуг