Ђурић: У интересу обе стране је да се питање Косова реши
У интересу и српске и албанске стране је да се питање Косова реши, али не према туђим роковима и под притиском, већ онда када се нађе истински компромис и решење које ће подједнако одговарати и не одговарати и једној и другој страни. Као што је председник Србије Александар Вучић рекао, боље је да разговарамо и преговарамо и 100 година ако треба, него да један једини дан будемо у било каквом конфликту, рекао је у интервјуу за Курир потпредседник Главног одбора Српске напредне странке и Њ.Е. изванредни и опуномоћени амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама г. Марко Ђурић.
Говорећи о српско-америчким односима у овом тренутку, те о томе које су најважније области сарадње, а које потенцијалне тачке спорења, Ђурић је рекао:
- Поносно могу да кажем да се односи Србије и САД, који су недавним отварањем нове зграде наше амбасаде симболично добили нови замах, тренутно налазе на највишем степенику у новијој историји. У последње две године, уз подршку највиших органа Републике Србије, преусмерили смо фокус с речи на дела, постављајући политичко тежиште на снажење економске и безбедносне инфраструктуре сарадње, али и на развој раније неправедно запостављених сфера културе, уметности и спорта. Такође, дуплирали смо број чланова српског кокуса у Конгресу САД, а трговинска размена и привредни обрт између наше две земље је готово удвостручен. Видим да постоје бројне тачке спајања између наше две земље, док о питањима о којима не делимо исте ставове свакако делимо разумевање и уважавање.
* Колико у америчкој политици постоји разумевања за став Србије у вези с Косовом? Може ли се доћи до коначног решења у овој ствари без Америке?
- Дијалог Београда и Приштине једно је од главних питања на агенди специјалног америчког изасланика за западни Балкан (Габријела Ескобара, прим. аут.), што је и потврда значаја који САД придају овом питању. Подршка наших америчких, али и европских партнера, примарно имплементацији претходних договора и споразума, као и што скоријем проналаску решења, од суштинске је важности за стабилност региона. Ми ћемо увек ценити присуство и помоћ оних који се искрено залажу за компромисни исход разговора.
* Изасланик ЕУ Мирослав Лајчак најавио је да би коначни договор између Београда и Приштине требало бити постигнут до 2024.године, што је повезао са америчким изборима. Према његовом мишљењу, Србија треба да искористи период када је у фокусу спољна политика САД. Каква је ваша процена?
- Лично сматрам да би, када је о роковима реч, корисно било да господин Лајчак Приштини коначно постави рок за формирање Заједнице српских општина. Макар и нови, пошто су сви стари одавно прошли. Свакако је у интересу и српске и албанске стране да се ово питање реши, али не према туђим роковима и под притиском, већ онда када се нађе истински компромис и решење које ће подједнако одговарати и не одговарати и једној и другој страни. Као што је председник Вучић рекао, боље је да разговарамо и преговарамо и 100 година ако треба, него да један једини дан будемо у било каквом конфликту.
* С обзиром на свакодневне притиске на нашу земљу због неувођења санкција Русији, да ли предвиђате да ће ускоро доћи тренутак да се став Србије о томе промени, јер ће "штета бити већа од користи"?
- Иако су многи тврдили да Србија неће издржати дуже од неколико дана са спровођењем закључака Савета за националну безбедност, које је формулисао председник Вучић, ево, прошло је већ 250 дана глобалне кризе, а Србија се и даље, чувајући своје интересе, држи зацртаног курса. И поред тога што је рат у окружењу створио изузетно тешку ситуацију и за нашу земљу, ни за трен не сумњам да ће се и будућа влада Србије увек водити и бригом за будућност Србије, али и заштитом виталних државних и националних интереса.
* Све су гласније спекулације да ћете бити део новог кабинета у Немањиној 11, али и да ћете као особа од поверења председника Вучића бити задужени за руковођење странком, уколико би он отишао с њеног чела. Да ли сте с неким већ разговарали на неку од ових тема и да ли бисте прихватили овакве позиве?
- Таквим и сличним спекулацијама сведочимо по разним медијима последњих неколико месеци, те сматрам да не би било одговорно ни озбиљно од мене да се њима бавим. Уверен сам да ће мандатарка Брнабић саставити још јачи, снажнији и стабилнији тим који ће се, са старим искуством и новим ентузијазмом, још одлучније борити за нашу земљу и на унутрашњем и на спољнополитичком плану.
О новој згради Амбасаде у Сједињеним америчким државама
Круна напора Србије
* У Вашингтону је недавно свечано отворена Амбасада Србије, на само 900 метара од Беле куће, а отварању је присуствовао и специјални амерички изасланик за западни Балкан Габријел Ескобар. Какви су ваши утисци са отварања и колико је ово значајно за Србију?
- Окупивши високе званице српске и америчке власти, чланове овдашњег војног и дипломатског кора, затим угледне представнике политичког, академског и културног живота, као и српске дијаспоре, свечано отварање нове зграде наше амбасаде у САД био је, с правом могу да кажем, један од примећенијих и посећенијих догађаја ове седмице. Нова кућа Србије у самом центру Вашингтона круна је двогодишњих напора да наша земља у главном граду САД коначно добије дом достојан њене историјске улоге и партнерства са Америком. Ако ми дозволите, цитирао бих и речи самог господина Ескобара на церемонији отварања, када је рекао да наши односи никад нису били бољи и да иду у правом смеру. Таква оцена важно је признање нашој земљи, политици нашег актуелног државног руководства и раду наше амбасаде у претходном периоду.
Извор: Курир