![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/orlic_istaknuta_3.jpg?itok=txHcsnIp)
Орлић: Водимо рачуна о интересима Србије
Музеј жртава геноцида богатији је за драгоцену архивску грађу из 1941. године и 1942. године откупљену од приватних власника захваљујући Фондацији "За српски народ и државу", а тим поводом потпредседници Главног одбора Српске напредне странке Ана Брнабић, Владимир Орлић и Милош Вучевић разговарали су са директором Музеја Дејаном Ристићем.
"Прибављена историјска сведочанства о злочинима почињеним у име Независне Државе Хрватске, представљају највећу појединачну аквизицију у последње три деценије", рекао је Ристић новинарима и оценио да је њен значај огроман, јер "речи постају непотребне ако оне који негирају злочине суочимо са таквим доказима".
Према речима Орлића, Фондација "За српски народ и државу" одазвала се на позив Музеја и обезбедила новац захваљујући којем је збирка Музеја допуњена важном историјском грађом - оригиналним документима, објавама, јавним позивима и фотографијама масовних злочина Независне Државе Хрватске и окупатора над недужним српским становништвом.
"Тиме бранимо свој народ и своје националне интересе. Наставићемо и умећемо да се изборимо јер нико уместо нас неће стати да их брани и одбрани", рекао је Орлић.
Подсетио је да су године политичког лидерства председника Александра Вучића обележиле бројне важне промене, постали смо снажнија земља, земља која се подигла и има јаку вољу да говори о својој историји и невино страдалим жртвама.
"Не дозвољавамо да се историја фалсификује, да се наше жртве понижавају, да се заборави да су убијани због српског имена и презимена - само зато што су припадници часног народа", рекао је Орлић и нагласио да је важно да не одустанемо имајући управо на уму ту бескрупулозност, којом покушавају не само да сакрију, пренебрегну и заташкају српске жртве, већ и да своје злочинце проглашавају за хероје и да их славе.
Упркос хистерији којом реагују када председник Србије жели да оде у Јасеновац и спусти цвет, морамо да будемо још чвршци и одлучнији у ономе што радимо, рекао је Орлић.
Дејан Ристић рекао је да је захваљујући Фондацији обезбеђена најзначајнија појединачна аквизиција која садржи оригинална документа из 1941. године и 1942. године.
Набављено је, како је рекао, укупно 458 фотографија на којима су забележени усташки злочини и дејство оружаних снага Независне Државе Хрватске против српског народа доминанто у Босни и Херцеговини, као и злочини нациста на територији окупиране Србије.
"То је грађа које су стварали злочинци - усташке фотографије", навео је и додао да је сва документација прошла две експертизе.
"Када неко покуша да негира оно што се десило у Другом светском рату над Србима ова грађа додатно ће допринети да такве речи буду одбачене као антидемократске и антицивилизацијске", нагласио је директор Музеја.
Србија, како је рекао, мора да инсистира на истрајном сведочењу дешавања, да се тема геноцида над српским народом током Другог светског рата интернационализује и учини анксиомом као што су то урадили у Израелу када је реч о Холокаусту.
Изражавајући захвалност Фондацији и председнику Србије на подршци, Ристић је изразио наду да ће се наставити додатно обогаћивање већ богате збирке Музеја - потпуно јединствене институције тог типа у читавој југоисточној Европи.
Извор: Танјуг