![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/djuric_istaknuta_3.png?itok=OGm-5TpX)
Ђурић: За нас је битно да имамо сложну српску заједницу
Потпредседник Главног одбора Српске напредне странке и Њ.Е. изванредни и опуномоћени амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама г. Марко Ђурић изјавио је да је у Владу Србије стигао званичан допис, односно информација ОЕБС-а да приштинска влада одбија да дозволи одржавање избора за савете националних мањина на територији Косова и Метохије.
Ђурић је прецизирао да је тај документ у Владу Србије стигао јуче.
"Скандалозна одлука којом се флагрантно крше основна људска права националних заједница, више не само Срба, сада и Бошњака, Горанаца, Рома, Египћана да гласају о успостављању савета националних заједница од чега директно зависи остваривање њихових основних људских и грађанских права", рекао је Ђурић на ТВ Прва.
Ђурић је додао да је премијер приштинских институција Аљбин Курти званично обавестио мисију ОЕБС-а у Приштини о томе, а потом мисију ОЕБС-а у Србији.
"Земље Квинте, међународна заједница мора да оконча ово. Да ли треба неко да страда? Да ли треба неко да погине? Да ли неком треба да се ускраћују основна демократска права, да би се коначно употребили сви инструменти притиска који стоје на располагању", упитао је Ђурић.
Ђурић је рекао да и Србија данас остварује највиши ниво контаката и сарадње у својој модерној историји.
"Председник Александар Вучић је јуче недалеко од Косова и Метохије, у Нишу, дочекао Урсулу фон дер Лајен која је у Србију дошла са пакетом какве такве подршке, и хвала им на томе. Нови ветрови дувају. Мислим да је Србија озбиљно почела да се бави сама собом, да је озбиљно успела да се профилише као кредибилан саговорник у међународној заједници и то доприноси нашој позицији", оценио је Ђурић.
Поводом могуће апликације Косова за чланство у Савет Европе, Ђурић је рекао да могу да покушају да аплицирају, али оцењује да би то било директно одступање од онога што је мораторијум на међусобно такмичење у међународним институцијама.
"А ту онда боље да не покушавају да се такмиче са нама пошто пре неколико година, по њиховој рачуници је 117 држава подржавало једнострано проглашену независност Косова, а сада је та бројка значајно испод 90. И не желим пре формалних корака које евентуално Приштина предузима да изнесем све детаље", рекао је Ђурић.
Ђурић је додао да у фиоци председника Вучића стоје ноте значајног броја земаља, од које су неке, како је рекао, велике по површини и броју становника, неке мало мање, али сваки глас једнако вреди, а које додатно преокрећу ситуацију.
"Пре 10 година ми смо имали обрнуту ситуацију. Имали смо ситуацију да 117 или 112 држава подржава Приштину, а нешто преко 80 нас, а сада је ситуација обрнута", истакао је Ђурић.
Моје политичко учешће је на дуже стазе
Ђурић је изјавио да се веома нада у нову Владу Србије и додао да жели да и ова влада настави да му олакшава посао тако што ће и даље постављати рекорде попут оног у привлачењу нових инвестиција.
Ђурић је рекао, одговарајући на питање да ли је очекивао да ће бити нови министар, да је њему суштина важнија од форме и да се, како је навео, помало ту разликује од других.
"Моје политичко учешће је на дуже стазе и ја намеравам да се свим срцем борим за нашу земљу у Вашингтону и у наредном периоду и да се вратим касније у политички живот Србије. За мене је борба за Србију живот и сматрам то часним и достојним", рекао је Ђурић.
Ђурић је навео да рачуна и на Ану (Брнабић), Синишу (Малог), Николу (Селаковића), али и на коалиционе партнере Ивицу (Дачића) зато што је, како је рекао, потребно синергијско деловање.
"Међутим, искрено речено, председник Вучић је тај који је променио парадигму српске политике", указао је Ђурић.
Читав 20. век ми смо се бавили искључиво, не увек нашом кривицом, идентитетским и идеолошким питањима, борбом за очување наше територије и слично.
Први пут, рекао је Ђурић, имамо деценију непрекинутог фокуса на развој.
"Погедајте колико Србија за једну деценију може да се опорави, замислите шта можемо да урадимо ако још једну деценију будемо радили, а тек смо почели да радимо", рекао је Ђурић.
Ђурић се осврнуо и на отварање нове зграде амбасаде Србије у Вашингтону, којем је присуствовала и Тамара Вучић, супруга председника Србије.
"То је била снажна симболичка порука. У америчком политичком животу, улога прве даме је изразито значајна, и то што је наша прва дама (Тамара Вучић) дошла на отварање амбасаде је била једна веома лепа порука. Она је тамо одржала изузетан говор и то су све сигнали међусобног поштовања, као што је нама указано поштовање тиме што је Габријел Ескобар одржао дирљив говор", навео је Ђурић.
Извор: Танјуг/ТВ Прва