![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/mali_istaknuta_24.jpg?itok=qxRnzv4b)
Мали: Србија је стабилна и у светској кризи
Разговор са потпредседником Владе и министром финансија Синишом Малим започели смо питањем да ли је то што је поново на челу тог ресора за њега успех или пак врућ кромпир, с обзиром на то да ће државне финасије водити у време једне од највећих светских криза.
Његова порука је да је најбитније да новца има, да балансирамо на свим пољима, управљамо кризом са фокусом на томе да Србија остане стабилна земља, али не само то, већ и да настави развој.
- Захвалан сам председнику Александру Вучићу и премијерки Ани Брнабић што су ми поверили још један мандат у истом ресору, јер то значи да сматрају да сам добро радио свој посао. С друге стране, да, нови мандат долази у време нове светске кризе. Ипак, с обзиром на то да су српске јавне финансије стабилизоване, да чврсто стојимо на земљи и знамо шта радимо, у овом ресору је онда пресудан континуитет. Континуитет управљања који доноси раст плата и пензија, држање ризичних фактора за сваку економију под контролом, континуитет раста прилива страних директних инвестиција толико потребних свакој земљи, нарочито у доба кризе, континуитет стабилности. У том смислу најопасније је не држати сваки конац под контролом. Ми настављамо ту где смо стали, то нам даје видљиве резултате и заиста све радимо искључиво у циљу тога да у што мањој мери осетимо светске турбуленције. Верујем да ћемо у томе успети.
* Нова влада имаће већи број ресора у односу на претходну, опозиција каже да је то расипање. Да ли ће нас нова влада више коштати од претходне?
- Неће, углавном је реч о прерасподелама јер се деле министарства и запослени из једних прелазе у друга. Затим, нпр. Канцеларија за јавна улагања постаје Министарство за јавна улагања, ту немате нове трошкове. Занимљиво је да је природа политике таква да када сте у опозицији све гледате кроз цену коштања јер је опозицији најјефтинији политички поен када изађу са сумама у које се не разумеју, али лепо звуче. Са друге стране, када имате и одговорност, све посматрате кроз призму ефеката на живот грађана. Грађане Србије највише су коштале неодговорне власти које нису доносиле просперитет, раст животног стандарда, смањење незапослености, нове фабрике, путеве, болнице. То је скупо и ту цену смо већ платили. Из те лекције смо научили да то више не дозволимо, јер данас када смо незапосленост спустили на испод девет одсто, можете само да се насмејете критичарима у чије време је сваки четврти радно способан грађанин Србије био без посла. То је била најскупља политика до сада јер је цена те политике била просечна плата око 300 евра, минималац недостојан човека, неизвесне пензије, нестабилан курс динара, недостатак нових радних места, низак углед земље у свету.
* Велики број министара је отишао из владе, ко ће вам највише недостајати?
- Чланови владе заједно чине један тим, а знате одлично да тим треба и мењати како бисте имали бољи резултат. Уосталом, као што каже и председник, зашто се подразумева да неко има загарантовано место министра годинама. Такође, често рутина, недостатак нових идеја доводе до слабијих резултата. Тада је промена једино право решење. То тако функционише и убеђен сам да сви министри који су били део претходне владе, али не и ове, то знају. Не бих да именујем никога посебно, али могу да кажем да са свим људима са којима сам лепо сарађивао увек радо остајем у контакту.
* Зорана Михајловић је на конференцији за новинаре рекла да није део нове владе јер није пијун. Ви сте у новој влади, да ли се тако осећате?
- Наравно да не, да се тако осећам, не бих ни био у влади. Председник Вучић и премијерка Брнабић су увек отворени да чују добре предлоге и сугестије и да их прихвате. Ми дневно комуницирамо и то је увек отворен и квалитетан разговор, с пуно идеја. Заједно долазимо до решења и договарамо се о свему. Сви смо на истом задатку.
* Када смо код зиме, да ли ћемо имати пара да платимо струју и намирнице?
- Ребаланс буџета за ову годину ће се почетком новембра наћи пред народним посланицима, а осим издвајања за енергенте, ребалансом буџета су обезбеђена средства за подршку младима, затим ту су мере за повећање наталитета, повећане субвенције за пољопривреду, као и туристички ваучери. Што је најважније, ове године имамо веће приходе и примања које желимо на прави начин да прерасподелимо. Најбитније је да новца има, да балансирамо на свим пољима, управљамо кризом са фокусом на то да Србија остане стабилна земља, али не само то већ и да настави развој. Очекујемо раст БДП-а од око три одсто за ову годину, у апсолутном износу то ће бити историјски ниво српског БДП-а. Дакле, новца има и можемо да издржимо сва плаћања, као што и радимо годинама.
* Младима је држава обећала помоћ пред Нову годину.
- Тако је, одлучили смо да пружимо додатну подршку младима од 16 до 29 година, који ће у децембру добити још 5.000 једнократне новчане помоћи. За ту помоћ ће пријава трајати од 1. до 15. децембра на адреси "idp.trezor.gov.rs" и потребно је да се сви пријаве, без обзира на то да ли су се раније пријављивали. Подсећам вас да смо до сада директним издвајањима неколико пута помагали све пунолетне грађане, додатно и младе, незапослене, пензионере, наше грађане на Косову и Метохији. Дакле, трудили смо се да средства распоређујемо правично, онда када је то најпотребније. Укупно смо од почетка пандемије коронавируса издвојили преко 8,8 милијарди евра за грађане и привреду и буквално смо на тај начин спасли наша предузећа и радна места.
* Расту цене хране, да ли држава ту може нешто да учини?
- Инфлација коју бележимо је увезена инфлација са којом нисам задовољан наравно, али сам задовољан како се са њом боримо. Најважније је да смањимо утицај инфлације на наше грађане, и зато нас одмах на почетку године чека повећање плата у јавном сектору које увек испрати и приватни сектор, затим минималне цене рада. Такође, у децембру пензионерима лежу увећане пензије. Све што може да се уради, верујте, урадићемо, ништа се не препушта случају и о свему се добро промисли.
Опрезно, али храбро јесте моја економска филозофија
* Имамо ли разлога да страхујемо од инфлације?
- Преживели смо хиперинфлацију, преживели смо деведесете, ми ћемо се на овим просторима заувек плашити инфлације. Она разара економију и последице су несагледиве, али су нама, нажалост, познате. Ипак, тај песимистични сценарио смо већ преживели, не желим те тонове и сада јер смо реално далеко од таквих сценарија. Инфлација са којом се сада боримо је последица кризе, присутна је свуда у свету и анулираћемо њене ефекте другим механизмима. Остаћу умерени оптимиста, опрезно, али храбро јесте моја економска филозофија.
Дубравка је преузела тежак ресор
* Велико изненађење је министарка Дубравка Ђедовић Негре, шта ви мислите, да ли је она добар избор за тај изузетно важан ресор за зиму која је пред нама?
- Увек верујем у добре процене председника Вучића и премијерке Брнабић. Дубравка Ђедовић Негре је преузела тежак ресор, у још тежем тренутку, али с обзиром на њено разнолико пословно искуство, верујем да ће урадити добар посао. Ипак, оно што знам из свог искуства, то је да је, и поред образовања и искуства које имате, ипак најважније да много радите и да много учите свакодневно, да имате мотивације и енергије да нешто промените. То је оно што прави разлику.
Извор: Ало