Вести

Брнабић: Србија много урадила у области дигитализације

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је на Блумберговој конференцији Нове економије "Bloomberg New Economy Forum" и на панелу "Померање дигиталних граница" рекла да је Србија много тога урадила последњих година што се тиче дигитализације.

Брнабић је истакла да је држава урадила доста тога, па и информатику као обавезни предмет увела у основне школе и уложила много новца у инфраструктуру за старт ап иновационе компаније, које граде научне и технолошке паркове.

"Мењали смо законе да бисмо омогућили приступе за компаније које се баве истраживањем и развојем. Запошљавамо ИТ стручњаке и доводимо странце у Србију да раде, али и враћамо људе из наше дијаспоре назад. Резултати су били невероватни и мислим да смо премашили наша очекивања", рекла је Брнабић.

Брнабић је напоменула да је приступ интернету прва ствар којој треба да се окренемо и сматра да је то постало основно људско право у 21. веку.

"Један од мојих кључних приоритета било је увођење е-управе. Нисам видела никакву сврху да живим у 21. веку и да још морам физички да одем и чекам на неком шалтеру да нешто урадим и покупим папире од једне канцеларије до друге, а затим их однесете у владу да добијете још један папир. Тако да је е-управа била начин да утичем на функционисање владе, али и да се са транспарентношћу боримо против корупције", истакла је Брнабић.

Још једну од области у којој би дигитализација могла играти још већу и важну улогу је, сматра Брнабић, пољопривреда.

"Мислим да има толико потенцијала у новим моделима раста у сваком сектору. Посао владе је да помогне приватном сектору да то оствари и да створи услове да то у основи буде успешно", рекла је Брнабић.

Говорећи о опасностима које доноси нова технологија, Брнабић је рекла да су у данашње време грађани свакако боље заштићени него што је то било раније.

"Раније када је то било у писаној форми, свако је могао да дође, погледа, копира, употреби, злоупотреби, а на крају не би се ни знао ко је то урадио и било је немогуће одгонетнути ко је то урадио. Мислим да је данас приватност много боље заштићена, а посебно зато што постоји тако строги надзор и људи се заиста не би усудили да злоупотребе те податке у том погледу", рекла је Брнабић.

Брнабић је оценила да Србији у наредном периоду предстоје велике ствари, нада се, како је рекла, да ће то бити коришћење вештачке интелигенције за даљи раст привреде, као и за пружање бољих услуга нашим грађанима.

 

 

 

ИТ фирме у Сингапуру заинтересоване за сарадњу са Србијом

Брнабић је изјавила да је у Сингапуру имала низ добрих састанака са представницима више компанија и институција у области информационих технологија, као и да су сви заинтересовани за сарадњу са Србијом.

"Ми смо се видели са највећом компанијом за производњу батерија "Sila Nanotechnologies", са највећима и најјачима у роботици "Boston Dynamics" и са најјачима у свету у вештачкој интелигенцији "AI Singapore"", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да су сви чули за Србију и честитали јој на постигнутим резултатима у области дигитализације и вештачке интелигенције.

"Могли сте да чујете у уводу и од Блумберга да је Србија једна од 10 земаља које су највише напредовале у области дигитализације у последњих пет година и да је једна од, оно што они зову ''powerhouse of digitalisation'', светских сила које вуку дигитализацију у сваком сегменту", навела је Брнабић.

Брнабић је оценила и да је Србија препозната као једна од најбољих или земаља које је најбоље препознала и имплементирала дигитализацију и нове технологије, односно земаља са највећим потенцијалом.

"То је сјајна вест, пре свега за младе људе, то значи да ћемо имати све више финансија, за њихове идеје и истраживања, а то значи и све више радних места у обалсти савремених технологија. Ми смо током 2021. године показали да свако друго ново радно место које је отворено, било је у области информационих технологија. Очекујем све боље резултате у будућности", рекла је Брнабић.

Брнабић је нагласила да Сингапур и Србију може да споји технологија.

Брнабић је рекла да у протекле две деценије није било много посета на високом нивоу, али да су Сингапур и цела Азија важни Србији.

"Прва ствар која нас је спојила је технологија. Ми смо прво успоставили сарадњу, наш Институт за вештачку интелигенцију са Институтом за вештачку интелигенцију у Сингапуру, то је овде јако добро одјекнуло и сада на томе градимо и боље политичке односе, а онда и свеукупне економске односе", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да се нада да ће наша земља до краја месеца да постане део глобалне алијансе за вештачку интелигенцију.

Брнабић је додала да су многе земље подржале Србију на том путу и да је међу њима и Сингапур.

 

Срби са Косова и Метохије само траже поштовање Бриселског споразума

Срби са Косова и Метохије не траже много, они само траже поштовање Бриселског споразума, поручила је Брнабић и додала да је сагласна са шефом европске дипломатије Жозепом Борељом да 21. новембар не би требало дочекати без договора.

Брнабић је рекла, на питање шта очекује од недеље, 21. новембра, у поноћ, да је сагласна са Борељом да 21. новембар не би требало дочекати без договора.

"Не могу наши европски партнери и наши партнери у САД-у више да толеришу једнострано кршење свих споразума који су потписани и ја се надам да ће свакако доћи до договора", рекла је Брнабић.

Подвукла је да Срби са Косова и Метохије траже да Приштина крене у имплементацију Бриселског споразума, потписаног 2013. године, који гарантује ЕУ, да се поштују сви споразуми који се тичу таблица, а који су потписани раније.

Истиче да није сигурна шта ће се дешавати од недеље у поноћ, али да Србија има много тога да изгуби имајући у виду колико је економски напредовала.

"Колико смо напорно радили на томе да изградимо Србију, овако као што јесмо последњих година, а онда вас Приштина и Курти врате да решавате неке ствари, које су већ решене", констатовала је Брнабић и додала да сви рачунају да ће Србија увек бити флексибилна и толерантна преко сваке мере.

"Овде се ради и о владавини права и о томе да је кредибилитет ЕУ доведен у питање, ако се не имплементира Бриселски споразум", навела је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг