Вести

Мали: Стање јавног дуга Србије опозицију баца у хистерију

Јавни дуг Србије је у највећој економској кризи и даље под контролом и износи 53,7 одсто, изјавио је потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

Са друге стране, имате просек јавног дуга евро зоне који ће по пројекцијама на крају ове године износити 93,6 одсто, рекао је Мали.

"Стање јавног дуга у Србији је такво да истовремено и опозицију и медије који су под њиховом контролом баца у хистерију, јер не могу да прихвате да је и у највећој економској кризи и даље под контролом и да износи 53,7 одсто", рекао је Мали реагујући на писање листа Данас који је на насловној страни објавио "Држава прикрива право стање јавног дуга".

Мали је истакао да је пре само неколико година наш јавни дуг достизао више од 70 одсто БДП-а, и то искључиво као последица лошег економског управљања оних који сада критикују власт.

"Данас, у сред једне од највећих криза која се распламсава, српски јавни дуг је у договореним мастрикхтским оквирима, у зони сигурности из које нема намеру да се помера. Пошто су медијима под контролом опозиције тема постале и гаранције државе, треба знати да је услед појачане контроле издавања гаранција претходних година гарантовани јавни дуг скоро преполовљен и бележи пад са 2,8 милијарде евра колико је износио на крају 2013. године, на 1,6 милијарди евра на крају октобра 2022. године", рекао је Мали.

Истиче да је учешће гарантованог јавног дуга у бруто друштвеном производу пало на 2,6 одсто на крају октобра 2022. године, са чак 7,9 одсто колико је износило на крају 2013. године.

У истом периоду је дошло и до пада гарантованог дуга у укупном јавном дугу на 4,9 одсто са 14,1 одсто.

"Опет супротно ономе што неки пишу, у складу са Законом о јавном дугу, у стање гарантованог јавног дуга укључен је укупан износ искоришћених, а неотплаћених средстава кредита. Дакле, иако сам много пута објашњавао у последњих неколико месеци, није ми тешко да поновим - српске јавне финансије су стабилне, на данашњи дан на рачуну имамо 293,6 милијарди динара, нисмо презадужени и осим у лудим надањима и сновима опозиционих критичара, нисмо на ивици пропасти", истакао је Мали.

Додаје да му је у свежем сећању како пропаст тачно изгледа, за време бивше власти.

"Пропаст је, подсетићу, када сте у претходној кризи започетој 2008. године у рекордном року довели земљу до банкрота, пропаст је када нисте баш ништа урадили да заштитите грађане Србије од инфлације, а морали сте и то вам је морао бити апсолутно најважнији задатак, пропаст је што сваки четврти грађанин Србије није имао посао, није могао да издржава своју породицу, пропаст је и просек зарада у новчаницима оних грађана који су имали среће да су запослени, а који се кретао испод достојанства, са једва преко 300 евра, пропаст је урушавање комплетне привреде коју сте спустили на колена док сте слегали раменима позивајући се на кризу. Тако, укратко, изгледа пропаст", рекао је Мали.

Мали је додао да бројке, у које данима покушавају да проникну и измисле други контекст, су пример како изгледа борба.

"Борба за грађане, борба да земља не посустане, да економски раст не успори, да се не затварају радна места, да не пада стандард. И она данас нам даје просечну плату изнад 720 евра, раст БДП у години када су много јаче економије пред рецесијом, никада веће стране директне инвестиције у износу од 3,4 милијарде евра у првих 10 месеци ове године. Борбу да се ублаже ефекти инфлације на живот грађана, борбу да Србија никада више не буде презадужена земља без економске снаге да заштити привреду, радна места, раст, грађане", закључио је Мали.

 

 

 

Извор: Танјуг