![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/brnabic_istaknuta_102.jpg?itok=czuZlE2k)
Брнабић: Румунија не намерава да промени став по питању КиМ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, после састанка са румунским колегом Николаеом Ћуком, да Румунија не намерава да промени свој став по питању КиМ.
Брнабић је на питање новинара да ли јој је Ћука можда пренео да је од Румуније неко тражио да промени став, имајући у виду да постоје сазнања да тзв. Косово планира да аплицира за чланство у ЕУ, рекла да га то није ни питала, јер, како је рекла, зна да трпе притиске.
“Мислим да свако од нас зна да ових пет држава чланица ЕУ које не признају једнострано проглашену независност Косова трпе стално велике притиске зато што постоје неке друге државе чланице које увек вуку на ту страну да ЕУ не буде статусно неутрална, а она јесте статусно неутрална”, рекла је Брнабић у Букурешту.
Брнабић је истакла да је Србија у последњих 48 сати чула од партнера у Шпанији, а сада и у Румунији, да не намеравају да промене свој став по питању КиМ.
Брнабић је оценила да је то изузетно похвално и добро за читаву стабилност европског континента, али и у свету зато што су то, како је истакла, земље које се придржавају основних принципа међународног права, али и Повеље УН, а то је неповредивост територијалног интегритета међународно признатих држава као што је Србија.
“И то је заиста основни принцип међународног права и те земље тиме чувају и међународни правни поредак”, поручила је Брнабић.
Минхенски састанак лидера прошао без делегације Приштине
Брнабић je изјавила је да Минхенском састанку лидера, који се одржава у Букурешту, није присуствовао нико из приштинске делегације, што, како је оценила, довољно говори о политичкој позицији Румуније.
Румунија је једна од земаља која не признају самопроглашену независност тзв. Косова, подсетила је Брнабић и додала да Румунија иде и више од тога и не позива њихове делегације на догађаје.
“Мени је ово било први пут да сам у земљи која је домаћин међународног скупа, а која је толико стриктна. Румунски премијер данас на састанку ми је поновио да Румунија наставља да води политику поштовања територијалног интегритета Србије и од тога неће одустати без обзира на било какве притиске”, рекла је Брнабић новинарима у Букурешту.
Брнабић је данас присуствовала Минхенском састанку лидера, који се одржава у оквиру предстојеће Минхенске безбедносне конференције, а скуп је одржан иза затворених врата.
Један од панела односио се на западни Балкан.
“На том састанку иза затворених врата смо разговарали о европским интеграцијама читавог региона, било је говора о регионалним иницијативама као што је Отворени Балкан, о дијалогу између Београда и Приштине и конструктивној улози председника Александра Вучића и свих нас у Београду како би се нашао неки компромис и очувао мир и стабилност, не само на западном Балкану већ и у читавој Европи”, рекла је Брнабић.
Планира се оснивање заједничке српско-румунске коморе
Брнабић је оценила је да има додатних потенцијала за сарадњу са Румунијом и додала да се планира оснивање заједничке српско-румунске привредне коморе.
Брнабић је новинарима у Букурешту рекла да ће по повратку у Београд упутити званичан позив премијеру Румуније Николаеу Ћуку да посети Србију.
“Економски постоји добра размена, а има још много простора да је унапредимо. Приликом његове посете, а надам се да ће прихватити позив, план је да потпишемо споразум о сарадњи између две привредне коморе и да оснујемо заједничку српско-привредну комору”, рекла је Брнабић.
Брнабић је навела да је са Ћуком највише разговарала о енергетици, оцењујући да је целокупан разговор био садржајан.
“Разговор је трајао дуже него што је било предвиђено, а опет нисмо исцрпрли све теме што најбоље говори о потенцијалима наше политичке, али и привредне сарадње”, рекла је Брнабић.
Наводећи да је робна размена прошле године износила више од две милијарде евра, Брнабић је истакла да је извоз Србије у Румунију био 1,1 милијарду евра и да последњих десет година бележимо суфицит у извозу.
“Ако гледате само ЕУ, Румунија је трећа извозна дестинација после Немачке и Италије, а четврта највећа извозна дестинација у глобалу”, рекла је Брнабић и додала да јој је било важно што се синоћ у Букурешту срела са нашим привредницима, од којих неки раде за мултинационалне компаније и “вуку” производе из Србије, те пласирају на румунско тржиште.
Најавила је да ће и са осталим амбасадама приликом њених посета да види да се организују састанци са привредницима.
Извор: Танјуг