![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/vucevic_istaknuta_56.jpg?itok=Amqos7jq)
Вучевић: Београд ће наставити да тражи политички договор
Уколико премијер институција у Приштини Аљбин Курти крене на барикаде то је пут у лошем правцу који води у катастрофалан сценарио, рекао је потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић и додао да у том случају Србија неће чекати избегличке колоне на Јарињу и Брњаку и да свако ко тако мисли, има погрешну претпоставку.
"Нема новог "Бљеска" и "Олује" и нема марта 2004. Ако неко мисли да ми на Јарињу и Брњаку са водом и сендвичима чекамо избегличке колоне онда је то погрешна претпоставка и размишљање. Не бих волео да видим тај сценарио и надам се да ником није на памети да проверава да ли смо озбиљни или одлучни", рекао је Вучевић у изјави за Танјуг.
Говорећи о томе шта ће се догодити ако Кфор одбије српски захтев о враћању безбедносних снага Србије на КиМ, Вучевић је рекао да ће Србија морати да добије додатне гаранције да је Кфор способан да очува мира за све грађане на Косову и Метохији.
Изразио је наду да Запад неће дозволити да дође до инцидената на КиМ.
"Ако ме питате какав је утисак када разговарате са високим представницима, пре свега НАТО-а, а то је дефакто Кфор, не желе никакве сукобе. Шта ће политика да чини и ко охрабрује Куртија да све то ради, не могу да изведем закључак који могу да поделим са грађанима. Можда нешто и знам, али не довољно да би могао да то тврдим", рекао је Вучевић.
Додао је да се нада да су сви свесни опасности.
"Никоме није у интересу да Аљбин Курти направи причу како је замислио, односно да иде на потпуно протеривање Срба са Косова и Метохије, што је његов крајњи политички циљ. Да ли су таблице, личне карте, избори, изборне комисије, смена полицајаца, хапшење неког Србина, да ли је борба против криминала и сиве економије веровали или не баш увек у српским срединама", рекао је Вучевић.
Додао је да је јасно да КиМ није пример поштовања закона и владавине права и нагласио да је карактеристично да они увек покушавају да покажу да само тамо где су Срби има неких криминалних активности.
"Тај наратив нажалост можете чути и од неких из централне Србије, што је неодговорно, себично, контрапродуктивно, то је самоубилачки да неко тврди да су проблем криминалне групе на северу КиМ и разлог зашто Курти шаље специјалну полицију. Тиме додајте лопту Куртију да шутира пенал, а притом су нам дали голману црвени картон. То је сценарио", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао да ће Београд наставити да тражи политички договор односно да се настави дијалог Београда и Приштине, да се то врати у формат политике и дипломатије, а не неког сукоба или ескалација на терену.
"Нама је у интересу да се чува мир као држави и као народу, да чувамо мир и због Срба на КиМ. Имамо интерес да чувамо мир на Косову и Метохији, не само на северу, већ и на југу, јужно од Ибра, већи број Срба живи јужно од Ибра. Да не заборавимо и Штрпце и Грачаницу и Косовско Поморавље и преостала српска села на Метохији", навео је Вучевић.
Требало би разговарати о враћању служења војног рока
Вучевић је изјавио да многе земље, попут скандинавских, имају обавезно служење војног рока и нагласио да би о томе требало разговарати.
"Рекао сам да треба разговарати о увођењу војног рока, да не треба бежати од те теме и сакривати се. Свестан сам да та тема изазива различите реакције и да то уме да се злоупотребљава и да се другачије тумачи", рекао је Вучевић.
Додао је да он не може да се води критикама, већ да мора да размишља о ономе што је у интересу за секторе за које је задужен, а то су Министарство одбране и Војска Србије.
"Не бежим од те расправе и радујем се да чујем стручну анализу, а не само да слушам шта мисли неко ко не зна ништа о томе. Требало би да говоре они који су задужени за нашу одбрану из струке, а онда на крају да се донесе политичка одлука", рекао је Вучевић.
Додао је да сви могу да се праве да то није проблем и да постоје лагана решења.
"Све је у томе - повећајте плате па ће бити добро и да повећамо плате. Да ли мислите да тако све може да се реши ? А шта ћемо са онима који никада нису служили војску? Неко може да тврди да никад неће бити рата, ми смо у 20. веку страдали за наредних 10 векова, а шта ако нешто буде, шта радимо у тој ситуацији?", упитао је Вучевић.
Додао је да се не зна шта се ради када је поплава или пожар и нагласио да се онда сви сете војске и полиције.
"Војску сви зовемо када је мука, а када је добро онда немојмо о тешким темама, ко ће да изгуби три или шест месеци и зашто младима одузимамо време. А шта им одузимамо? Према држави имамо и неке обавезе, а не само права", рекао је Вучевић.
Додао је да поред индивидуалних права постоје и колективна - права нације, државе, града, групе.
"Рекао бих да су многи други народи свесни обавезе према држави. Занимљиво је да су то земље које ми видимо као максимално привлачне за живот, социјално одговорне са јаким демократским институцијама, као што су скандинавске земље, а оне све имају обавезу служења војсног рока", навео је пример Вучевић.
Додао је да неке од скандинавских држава које су биле неутралне то нису више и навео пример Пољске која у 2023. припрема војни буџет, како је рекао, као два буџета целе Србије
"Причали смо о озбиљним изазовима са којима се суочавамо, можемо да окрећемо главу, а онда ће нам се то обити као бумеранг. После тога ће кренути чувене српске анализе ко је крив зашто нам се то десило зашто нисмо то предупредили шта су одговорни радили", истакао је Вучевић.
Нова улагања планирана у све родове Војске Србије
Вучевић је изјавио да су нова улагања, која је најавио председник Србије, планирана за све родове Војске Србије.
"Најзахтевнија улагања су у систем против-ваздухопловне одбране и ратног ваздухопловства. Улагања ће бити у копнену војску, односно механизоване јединице и артиљерију. Обрадовало ме је то што је председник Републике јуче најавио из Бакуа, не само у сегменту даљег опремања, већ и у контексту да нам је потребан већи број војника, официра и подофицира у оквиру специјалних једница", рекао је Вучевић.
Додао је да би те јединице требало да имају чисто професионални састав, а да би кадрови у њима требало да имају веће плате и најсавременију опрему.
"Они би практично представљали ударну снагу Војске Србије за не дај Боже сценарио. А морате се припремати за не дај Боже сценарио. Не желети га, не призивати, али бити припремљен. То је као што нико не жели пожаре и поплаве, али постоје апарати и системи за узбуњивање. Имате систем како реагујете", рекао је Вучевић.
Додао је да је важно да се ствари планирају гледајући годинама у напред.
Говорећи о војној сарадњи са Азербејџаном, коју је најавио председник Србије Александар Вучић, Вучевић је рекао да је тим Министарства одбране и наменске индустрије био у тој земљи и да су они исказали интересовање за трансфер технологија.
"Њима је интересантно оно што производи наменска индустрија Србије, пре свега говорим о самоходним хаубицама "Нора"155 милиметара, али и још неких сложених система. Нама је интересантно да видимо са чим они располажу, имајући у виду њихова ратна искуства", рекао је Вучевић.
Извор: Танјуг