Вести

Брнабић: Без стабилног региона нема стабилне Србије

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су главни стратешки приоритети спољне политике Србије ЕУ и регионална сарадња и тим поводом нагласила да су само у децембру 2022. године европске компаније у Србији директно запошљавале 281.363 људи, а да би када би све земље региона ушле у пројекат Отворени Балкан, БДП порастао за седам одсто.

Брнабић је то рекла у уводном делу регионалне конференције "Евроатлантске интеграције Западног Балкана, перспективе - Западни Балкан, Трансатлантска сарадња и грађанско друштво".

"Ако би се у оквиру иницијативе Отворени Балкан применили сви споразуми које имамо Албанија, Северна Македонија и Србија, то би на годишњем нивоу допринело расту БДП до један одсто, односно од 0,5 и 0,7 одсто, а ако би се сви унутар ЗБ прикључили инцијативи и ратификовали и применили све споразуме о којима разговарамо имали бисмо потенцијал да се у наредних неколио година БДП региона повећа за седам одсто", рекла је Брнабић.

Бенабић је подсетила да је ЕУ далеко највећи донатор у Србији.

Брнабић је нагласила да свако од нас мора признати да је ЕУ највећи мировни пројекат човечанства и далеко најуспешнији.

"Земље Западног Балкана треба да буду део мировног пројекта и верујем да дуготрајни мир и раузмевање међу земљама ЗБ може бити гарантовано најбрже кроз наше заједничко чланство у ЕУ", рекла је Брнабић која је говорила о три главна разлога зашто ЕУ интеграције јесу и треба да буду основни приоритет наше спољне потлике, као и регионална сарадња.

Такође, рекла је да би и свака перцепција нестабилности утицала на инвестиције у Србији.

Последњих 10 година, захваљујући иницијативама које су се бавиле регионалном сарадњом и у великој мери и Бриселском споразуму потписаном 2013. године обезбедили смо, како је додала, перцепцију стабилности или перцепцију да ће бити мање нестабилности и да ствари у овом делу Европе иду у добром смеру.

"Нема стабилне Србије ни јаке Србије ако регион није јак и добро повезан зато је у виталном интересу Владе Србије да се бави повезивањем у добробити, економској, политичкој, и свакој другој за све који живе у овом региону", рекла је Брнабић у уводном делу конференције, на којој су говорили и норвешки и амерички амбасадор Јерн Еуген Јелстад и Кристофер Хил.

На конференцији, којој присуствује и министар за евопске интеграције Тања Мишчевић, говорио је и норвешки амбасадор Јерн Еуген Јелстад. Скуп ораганизује Балкански фонд за демократију немачког Маршаловог фонда САД као део пројекта "Јачање ЕУ интеграција у Црној Гори, Северној Македонији и Србији" уз подршку Министарства спољних послова Норвешке и Амбасаде Краљевине Норвешке у Београду. Конференцији присуствују и амбсадори САД, Велике Британије, као и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов.

 

Кредибилитет ЕУ почива на имплементацији ЗСО

Брнабић је изјавила да Заједница српских општина сада мора да буде на дневном реду, и нагласила да кредибилитет ЕУ почива на њеној имплементацији.

"У симслу ЕУ интеграција, регионалне сарадње и стабилног и мирног региона свакако тачка број један је дијалог између Београда и Приштине. У овом тренутку заиста на дневном реду мора бити ЗСО", рекла је Брнабић и подсетила да је први споразум о нормализацији односа Београда и Пришитне потписан 2013. године.

Нагласила је да ће ускоро - 19. априла бити 10 година од потписивања Бриселског споразума.

"Шест тачака у Бриселском споразуму односи се на ЗСО и кредибилитет ЕУ сада стоји на томе да се имплементира ЗСО, да се формира ЗСО и да онда можемо да кренемо даље", рекла је Брнабић у уводном делу регионалне конференције "Евроатлантске интеграције Западног Балкана, перспективе - Западни Балкан, Трансатлантска сарадња и грађанско друштво" на којој је говорила о два најважнија спољнополитичка циља Србије.

Подсетила је да је Србија више него икада радила на реформама у области владавине права и завршила тежак и комплексан процес уставних амандмана, измена устава у области правосуђа...

"Усвојили смо све законе у области правосуђа који су требали да се усвоје и ускладе са тим изменама", рекла је Брнабић и нагласила да је следећа велика ствар пуна имплементација медијске стратегије.

Не радимо то само искључиво због наших ЕУ интеграција.

"Као председница Владе верујем дубоко да све оне реформе које инплементирамо које су важне за нас и наше грађане и привреду које ће обезбедити да Србија у политичком, економском, административном смислу буде јача и стабилнија земља, те реформе ће нас одвести коначно до ЕУ, али када ћемо постати члан ипак зависи од самих држава чланица", рекла је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг