Вести

Брнабић: Просрпска влада браниће српске националне интересе

Мандатарка за састав нове Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да ће то бити просрпска влада која ће првенствено бранити српске националне интересе.

"Имамо заиста јака имена у влади, веома стручне људе и још једном су се показале две ствари, а прва је да је то просрпска влада. Нема ту ни лево ни десно, ни истока, ни запада, ни севера ни југа. То је влада која се бави и брани наше националне интересе", рекла је Брнабић гостујући у емисији "Хит твит" на ТВ Пинку.

Додала је да је Српска напредна странка, као окосница ове владе, показала да јој нису важне функције и фотеље и да ће да уступи важна места људима за које мисли да могу "још више да повуку, да донесу нову енергију и идеје и да ће странка стати иза тих људи чак и када нису њени чланови".

Коментаришући критике о томе зашто се чекао крајњи рок да се формира влада, односно да се сазнају кандидати за министре, Брнабић је рекла да је влада која је у техничком мандату и даље влада која обавља све послове важне за грађане, те да је све у складу са уставним роковима.

"Од када су одржани избори до данас је практично почео трећи светски рат. Нису уобичајене околности, ми смо имали сигурну, стабилну већину у скупштини и било је важније и паметније да се припремамо за зиму", рекла је Брнабић и додала да је то одговорно вођење државе.

Додала је да су они који износе такве критике управо они који говоре да влада и министри ништа не значе, не раде и да нису потребни.

"Не знам што смо им одједном толико потребни. То само показује колико је то све лицемерно и колико је то уствари критика само зарад критике", рекла је Брнабић.

Када је реч о примедбама дела опозиције на број ресора у новој влади, Брнабић је рекла да је то она опозиција која је имала више од 35 ресора.

"Они ту опет крећу од себе. Када су били на власти, они су делили ресоре да би имали што више министарских фотеља. Ми то нисмо радили и ко год озбиљан погледа закон о министарствима видеће да је то резултат озбиљних промишљања и извлачења лекција из нашег претходног рада и да су та министарства изузетно важна за време у којем живимо", рекла је Брнабић.

Као пример навела је Министарство за унутрашњу и спољну трговину, истичући да је оно изузетно потребно у овом тренутку као самостално министарство.

"То министарство ће се бавити ценама, трговином, трговинским маржама, робним резервама и свим оним што је неопходно на дневној основи да се боримо да би обезбедили да наша земља и народ прођемо кроз ову кризу на начин како смо прошли и кроз пандемију корона вируса, да изађемо ипак јачи", рекла је Брнабић.

Коментаришући то што је за министра за људска и мањинска права предложен Томислав Жигманов, Брнабић је рекла да јој је драго што је он прихватио ту понуду.

"Мислим да је то добар сигнал. Ми свакако, ако погледате по критеријумима и Савета Европе и неких других међународних организација, већ јесмо земља која је у врху европске листе по поштовању мањинских права. Ово је само још један корак у том правцу тако да мислим да ће то бити добро", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да је поносни члан Српске напредне странке и да се данас осећала поносно јер су бивши министри захвалили на томе што су имали част да раде за своју земљу, наводећи да ће и она када јој се заврши мандат захвалити на части која јој је указана, те да ће наставити да ради за своју земљу на неки други начин.

 

Председник Вучић је "политички мастермајнд", надам се да се неће повући

Брнабић је изразила наду да се председник Србије Александар Вучић неће повући са те позиције, али и оценила да је то што је рекао да би на тај начин купио шест до девет месеци за Србију још један крунски доказ колико му је Србија на првом месту и колико му је стало до ње.

"Надам се да до тога неће доћи, али мислим да је потпуно јасно председник сада дао поруку и странцима да је спреман да иде дотле и да жртвује своју позицију. Чак и да се то деси, надам се да никада нећемо доћи до тога, али чак и да се деси, док је Српске напредне странке та политика се неће мењати, тако да нама ће председник тиме купити неко драгоцено време, али одговори ће увек бити исти, док је Српске напредне странке", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је председник Вучић "политички мастермајнд" и да никада не повлачи потез, а да нема испланирана три потеза унапред и алтернативне потезе.

"Мислим да никада нећемо доћи до тога да се налазимо у толико безизлазној ситуацији да он мора да нам купи шест до девет месеци тако што ће поднети оставку, али је изузетно одговорно да неко каже ''Мене не занима функција'', јер он не може да има следећи мандат", рекла је Брнабић и додала да јој је част да ради раме уз раме са таквим човеком.

Брнабић је рекла да у читавом свету знају за председика Вучића и Србију као земљу која у тешким временима води самосталну и независну спољну политику.

"Мислим да су научили да Србија више нема владу коју праве тајкуни и амбасадори, већ има владу која је ту да ради у интересу искључиво нашег народа и наше земље", додала је Брнабић.

 

Не разумем протест на Шордошу

Брнабић је изјавила да не разуме протест грађана на Шордошу у Новом Саду због изградње новог моста на Дунаву, рекавши да не може да схвати да неко може да буде против свега што означава напредак, квалитетнији и бољи живот.

"За хиљаде и стотине хиљада људи тај мост је неопходан Новом Саду, па и за заштиту животне средине. Дакле, загађење, које настаје закрчењем улица јер не постоји четврти мост, је ужасно. То је једина нормална и природна ствар", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да, уколико Србија жели да се развија, морају да се граде мостови, путеви, далеководи.

"Међутим, видим да је данас био протест у Нишу због далековода. А јуче се неко бунио јер нема грејања док је протестовао у мајици са кратким рукавима. То су невероватне ствари. Мени то личи на потпуну безидејност, али са друге стране, поносна сам на нашу демократију. Код нас могу да људи протестују против било чега, да прође све у реду и миру. Ако неко нападне полицију, нажалост, тада полиција мора да реагује, али се то овде не дешава, то је последња линија одбране", додала је Брнабић.

Брнабић истиче да јој није јасно због чега неко спречава бољи квалитет живота и бољу животну средину за стотине хиљада људи.

"Шта то сада значи? Да ли треба да са друге стране дође стотине хиљада људи којима је потребан мост, да би лакше живели, лакше дошли на посао, до школе, болнице? Разумем демократију, али не може за сваки пројекат да дође 20, 50, 100 људи и каже ''ми нећемо''. Тај мост је преко 50 година у планским документима. Жао ми је што је до тога дошло, мислим да је неразумно рећи ''ми смо против пута, далековода, против било каквог напретка''", додала је Брнабић.

Брнабић је рекла да људи желе струју, напредак, послове.

"Што би рекла једна од тих који предводе еколошки покрет, каже ''видите како лепо живе Абориџани''. Ви ако желите као Абориџани, идите па живите тако, али људи хоће и струју, напредак и послове. Ако хоћете да нема ништа од тога, онда гласајте за ове који нису за мостове, путеве, који су хтели да нас доведу на тај ниво развоја, па су толико гласова и добили", истакла је Брнабић.

Брнабић је навела да су неки били и против изградње Моравског коридора.

"Имали смо ситуацију да су грађани против Моравског коридора, против ауто-пута који први пут спаја исток и запад Србије. Рекли су да је то бацање пара. Ми мислимо да није, ми сматрамо да су путеви крвоток и да ће обезбедити више туриста и лакши пласман робе. Мислим да то није оно што Србија жели", рекла је Брнабић.

Брнабић је упоредила ситуацију у Србији некада и сада.

"Некада су наши председници, премијери, жудели да добију позив да учествују на Светском економском форуму "WEF" у Давосу који се одржава сваког јануара. Србија се променила на начин да је Давос сада уствари "WEF" у Србији. Код нас је у четвртак био председник "WEF" Борге Бренде. Руководство "WEF" је организовало са Владом Србије прву међународну конференцију о биотехнологији, тако да је Форум и Давос сада код нас", истакла је Брнабић.

 

Србија је коначно земља која води самосталну и независну политику

Србија је коначно земља која води самосталну и независну политику, изјавила је Брнабић коментаришући резултате Српске напредне странке у протеклих 14 година, колико је прошло од њеног оснивања.

Брнабић је оценила да је, економски гледано, Српска напредна странка, странка која је "подигла Србију са колена, ставила је на ноге и ојачала".

''Дала је нашој земљи, народу и грађанима самопоуздање да можемо да побеђујемо у областима у којима никада нисмо мислили да можемо да побеђујемо", рекла је Брнабић.

У том контексту, Брнабић је истакла да је БДП Србије у протеклих десет година скоро удвостручен, односно да је био 32 милијарде евра, а да ће сада завршити годину са БДП-ом од више од 60 милијарди евра.

Указала је и да је просечна плата некада била 330 евра, а да ће на крају ове године бити преко 700 евра.

Када је реч о дигитализацији, рекла је да је пре десет година годишњи извоз српског ИТ сектора био 375 милиона евра, а да ће ове године бити више од седам пута већи тј. изнад две милијарде и 600 милиона евра.

Брнабић је рекла да је председник Александар Вучић у време када је био премијер морао да вади земљу из банкрота.

"Нисмо имали ни плате ни пензије да исплатимо, били смо презадужени. Задуживали смо се по каматној стопи од преко седам одсто. То је било неодговорно вођење политике једне државе", рекла је Брнабић.

Брнабић је указала на успехе Српске напредне странке у погледу путне инфраструктуре, посебно брзе пруге Београд-Нови Сад и оценила да сада више нико не сумња у брзу пругу од Београда до Ниша и границе са Северном Македонијом.

"Имамо самопоуздање које никада раније нисмо имали, али знамо да морамо много да радимо и да тим напорним и преданим радом можемо да мењамо и себе и Србију набоље", поручила је Брнабић.

На питање да ли страхује од онога што чека Србију, Брнабић је навела да се јако брине и да мисли да Србију чека најтеже време до сада, али да зна да постоји начин "да прођемо и ово тако да наставимо да растемо и да се развијамо".

На питање да прокоментарише писање Албанијан поста да први договор Београда и Приштине мора да буде постигнут до 24. фебруара 2023. године и да "ако се постигне договор следе финансијски пакети, а ако се не постигне, следи тешка батина", Брнабић је нагласила да не зна за тај датум.

"Ја бих поновила питање које је поставио (председник Србије) Александар Вучић: Где та батина стоји у међународном праву и повељи Уједињених нација? Који је то члан?", упитала је Брнабић.

Коментаришући то што су тврдње албанских медија пренели и поједини српски медији, Брнабић је рекла да поједини медији у Србији све што пишу албански медији преносе као апсолутно тачно и као чињеницу "кад год неко у Приштини нешто каже против председника Вучића", српског руководства, владе и земље, а дају и простор и људима који су се залагали за протеривање Драгице Гашић са Косова и Метохије.

Истовремено је рекла да мисли да Западу као таквом изузетно смета став Србије јер, како је рекла, када виде Србију "виде своје лице и шта су урадили, виде своје лицемерје и како су учинили бруталну агресију" крајем 20. века и прекршили резолуцију УН.

"Тада ништа није било важно, ни међународно право ни Уједињене нације ни Савет безбедности УН, а сад то неко користи као преседан. Они то не желе да виде да не би они одговарали на тај преседан и јер су у својим главама толико морално супериорни да не може сад на неком састанку неко да им каже: Шта је било кад сте ви бомбардовали Србију?", навела је Брнабић.

Говорећи о суђењу групи Вељка Беливука, Брнабић је критиковала део опозиције у скупштини која верује Беливуку и Марку Миљковићу и истакла да је борба против организованог криминала и мафије почела тако што је председник Вучић рекао да то више не може да се толерише и "ставио своју главу у торбу и свој живот на линију".

Брнабић је истакла да је један од приоритета претходне владе била борба против организованог криминала и мафије и да су током две године претходне владе сви они ухапшени и приведени правди.

"Оно што је тужно је кад видите у Народној скупштини Србије да опозиција у време када говоримо о Закону о министарствима у овако тешким временима, не прича о том закону него се позива на то шта један или двојица бруталних убица причају и кога оптужују", рекла је Брнабић и оценила да би опозиција, када би дошла на власт, "вероватно Беливука ставила за јавног тужиоца" јер му, како тврди, толико верује.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк