![](https://koceljeva.sns.org.rs/sites/koceljeva.sns.org.rs/files/styles/feature-single/public/images/novosti/brnabic_istaknuta_95.jpg?itok=qBnv5yqT)
Брнабић: Влада остаје посвећена европским интеграцијама
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић истакла је да Влада Србије остаје у потпуности посвећена европским интеграцијама и нагласила да је то оно што је у највећем и најбољем интересу грађана Србије и српске привреде.
Брнабић је након састанка са амбасадорима земаља чланица ЕУ рекла да се данас разговарало о три основне теме - дијалогу Београда и Приштине, усаглашености спољне политике Србије са ЕУ и реформама, од којих је најважнија она у области владавине права.
Брнабић је рекла да постигнут споразум у вези таблица даје додатно време мира и стабилности.
Истиче да је Србија за то да се дијалог и разговори наставе.
"Боље да имамо разговоре хиљаду година, него конфликт један дан. Мир је најважнији и ми ћемо се и даље залагати за дијалог, разговоре, како бисмо сачували мир и стабилност", рекла је Брнабић.
Када је реч о усаглашености са спољном политиком, Брнабић је рекла да је та тема увек комплексна.
"Имамо одређена неслагања, али имамо и добар разговор у вези са тим, размену аргумената и за сада прилично разумевање. Србија ће наставити да се постепено усклађује и да европске вредности заједно промовишемо. Ми смо посвећени чланству у ЕУ и мислимо да је Унија најбоље место за наше грађане и привреду", навела је Брнабић.
Брнабић је рекла да је разговарано о томе да се имплементирају закони у складу са променом устава и то до краја првог квартала следеће године.
"То иде добро и верујем да неће бити већих проблема. Влада ће урадити свој део посла на време", наводи Брнабић.
Истиче да је важна тема и слобода медија и пуна имплементација медијске стратегије и свих медијских закона.
Брнабић је рекла да ће заједно са медијским удружењима радити и на томе и замолила је да се и то заврши у најкраћем року, односно до краја првог квартала 2023. године.
Како каже, данас је разговарано и о борби против корупције и имплементацији ГРЕЦО препорука.
"Трудићемо се да обезбедимо пуну транспарентност и да поновимо оно што смо урадили да имплементирамо све ГРЕЦО препоруке", навела је Брнабић.
Препоруке ЕП вредносно контрадикторне у смислу принципа
Брнабић је оценила данас да су препоруке које је за Србију усвојио Европски парламент вредносно контрадикторне у смислу принципа.
Брнабић је, на заједничкој конференцији за медије са шефом Делегације ЕУ у Србији Емануелом Жиофреом, појаснила да се једна препорука односи на усклађивање са санкцијама Русији, јер је та земља прекршила територијални интегритет међународно признате државе, а у другој се тражи да се Србија сама одрекне свог територијалног интегритета.
"Једна препорука каже Србија може да постане члан ЕУ само уколико се сагласи са санкцијама Руској Федерацији, јер је Русија прекршила територијални интегритет једне међународно признате државе, са чим се ми слажемо. А друга препорука је, ви можете да наставите свој европски пут само ако се сами одрекнете свог територијалног интегритета.
Тако да је поимање територијалног интегритета и неповредивост територијалног интегритета међународно признатих држава каква је Украјина или Србија, у препорукама одређених парламентараца, потпуно вредносно контрадикторно", рекла је Брнабић.
Како наводи, у једном тренутку Србија треба да се усагласи са санкцијама зато што је неко прекршио територијални интегритет који је неповредив, а онда у другом тренутку не само што је наш територијални интегритет повредив, него сами треба да га се одрекнемо.
"Тиме нису учинили велику услугу ни нашем европском путу, а ни проширењу ЕУ", оценила је Брнабић и додала да такви сигнали који иду од одређених европарламентараца према Србији, свакако не помажу популарности ЕУ у Србији.
Када причамо о европском путу Србије, рекла је Брнабић, заиста је важно да имамо јаку подршку наших грађана на том путу.
"Не можемо то сами, не можемо стално да слушамо председника Александра Вучића колико нам је важна ЕУ, да је то најбоље за нас, да одатле долази највише инвестиција, да нам је то највеће спољно тржиште, да у вредносном смислу владавине права то јесте најбоље друштво, а да онда од неких европарламентараца имамо овакве препоруке за Европску комисију", наводи Брнабић.
Извор: Танјуг