Вести

Брнабић: Желимо да Винча буде на УНЕСКО листи

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изразила је данас очекивање да ће деценијама запуштено налазиште Винча–Бело Брдо после уређења постати европски и светски центар за изучавање неолита, нагласивши да се ради и на томе да се оно нађе на Унесковој листи.

Брнабић је на конференцији за новинаре у Влади, на којој је присуствовао и амбасадор САД у Србији Кристофер Хил, истакла да ће радови на санцији клизишта на том археолошком налазишту трајати до марта следеће године, уз напомену да је на међународном архитектонско-урбанистичком конкурсу за уређење неолитског локалитета победио домаћи пројекат студија АКВС Аркитекчр.

Према њеним речима, током протекле две деценије је дозвољено да се 7.500 година старо наслеђе из године у годину обрушава у Дунав и да се полако губи део археолошког наслеђа од непроцењиве вредности, а да је тек пре неколико година почело да се размишља да је неоходна санација клизишта и чишћење простора од нелегалне градње.

Брнабић је рекла да ће уређење налазишта у Винчи коштати око три милиона евра што је оценила као улагање које дугујемо генерацијама које долазе.

Током 2023. године ћемо почети да радимо реконструкцију канализационе мреже и дренаже у склопу санације клизишта, при чему ће Гроцка имати нову канализациону мрежу и много боље снабдевање водом, најавила је премијерка.

Брнабић је напоменула да ће бити направљен комплекс који ће унапредити лепоту живота у том месту, са великим парком и бициклистичком стазом, као и визиторским центром на самом налазишту, што ће све условити да Гроцка постане потпуно другачије место за живот - једно од највреднијих и најлепших.

Брнабић је указала и на то да се кренуло са уклањањем нелегално подигнутих објеката на налазишту, додавши да ће се експозе о раду нове владе значајним делом бавити пројектом Винча - Бело Брдо, али и да је неоходно завршити и рад на Медијани у Нишу, и искористити сав потенцијал тврђаве у Краљеву и Царичиног града.

 

Потребно најпре имплементирати Бриселски споразум

Брнабић је изјавила да је пре приступања разговорима о неким другим решењима о нормализацији односа са Приштином, потребно најпре спровести Бриселски споразум, међу чијим одредбама је оснивање Заједнице српских општина.

Брнабић је на конференцији за новинаре у Влади Србије, поводом представљања пројекта археолошког налазишта у Винчи, одговарајући на питања рекла да се повећавају притисци око Косова, јер одређени међународни фактори желе да виде решавање тог отвореног питања, како оно не би било на агенди "и нико не би могао да се позива на тај преседан и оправдава неке друге акције".

"Ми никада нисмо бежали од решавања тог питања и налажења начина да постигнемо узајмано прихватљиво компромисно решење које ће значити дугорочну нормализацију односа Београда и Приштине", истакла је Брнабић.

Према њеним речима, за "договор је потребно двоје и две стране које су спремне да говоре о компромису", а у овом тренутку "нисмо ни близу тога решења које мора да буде компромисно".

"Волела бих да се решење нађе. Боље пре него касније зато што ће обезбедити нормализацију односа, безбедност Срба на Косову и просперитет за Албанце", рекла је Брнабић.

Брнабић је истакла да јој се чини да је српска страна једина спремна да на храбар и одговоран начин разговара, и подсетила да ће се следећег априла навршити десет година од потписивања Бриселског споразума.

"Приштина није учинила ништа да имплементира ни једну обавезу, а то је први споразум о нормализацији. Постављам питање нашим партнерима из Европске уније: и ваш потпис је на Бриселском споразуму. Како да идемо, не на финални споразум, него на други о нормализацији ако нисте обезбедили да се имплементира први?", упозорила је Брнабић.

Брнабић се запитала како ићи на финално решење, ако Приштина и ЕУ нису могли десет година да гарантују имплементацију првог споразум о нормализацији.

Нагласивши да је Заједница српских општина "кичма Бриселског споразума", Брнабић је додала да је Србија свој "део посла завршилиа и да Приштина и ЕУ морају да обезбеде да се формира Заједница српских општина, само у складу са Бриселским споразумом".

Брнабић је указала да се тек после имплементирања може прећи на даље разговоре како треба да изгледа неко друго решење..и "онда да имамо неко међусобно поверење".

Брнабић је додала да Србија није увела санкције Русији и да то не жели, јер није "у нашем најбољем интересу да их уведемо".

"Србија јесте у специфичној позицији, што зна амбасадор и шеф европске делегације и остали представници чланица ЕУ. Да поновим: Србија у овоме није неутрална. Ми смо се јасно одредили према агресији, осудили је и рекли да је то еклатантан пример кршења међународног права, напад на територијални интегритет међународно признате државе", истакла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да се Србија придружила свим декларација и резолуцијама у Уједињеним нацијама и ЕУ које осуђују напад русиеј на Украјину и "јасно рекли да нећемо признати резултате референдума спроведеног у четири области Украјине".

"Једино се нисмо придружили санкцијама. То није неутралан став. Ми смо се јасно одредили у односу на јасно кршење међународног права и заузели принципијелни став", нагласила је Брнабић и додала да наш народ није генерално за санкције јер смо трпели због санкција.

Брнабић је додала да већина партнера као што су САД и већина чланица ЕУ "у случају територијалног интегритета Србије нису поштовале међународно право и прекршили су основе принципе мзеђународног права у нашем случају".

 

Пишем експозе, о предлозима прво СНС и Скупштина

Брнабић је рекла да тренутно пише експозе за нову владу и да постоје решења за нека министарства, али не коначна.

Брнабић је одговарајући на питања рекла да ће прво предлог представити посланицима у Скупштини, а не појединачним медијима.

"Ускоро ћемо имати седницу Председништва и Главног одбора Српске напредне странке где ћемо да изгласамо наше предлоге, а допустићете да онда јавност упознам у Скупштини и извештај поднесем посланицима", рекла је Брнабић одговарајући на новинарска питања.

 

 

 

Извор: Танјуг