Вести

Ђурић: Приштина нема бланко подршку Вашингтона

Њ.Е. изванредни и опуномоћени амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама г. Марко Ђурић оценио је да је састанак председника Александра Вучића и специјалног саветника у Стејт департменту Дерека Шолеа у Београду био добар за односе две земље. Навео је да је то било "поподне борбе за српске интересе", додавши да је Вучић детаљно изнео све нападе, терор и притиске на косовске Србе и начине за решење кризе.

Специјални саветник Стејт департмента Дерек Шоле је рекао да је Оснивање ЗСО кључно питање и да није дошао да поставља ултиматуме већ да подржи дијалог Београда и Приштине.

Ђурић је рекао за РТС да је атмосфера на састанку председника Србије и специјалног саветника Стејт департмента била позитивна.

Према његовим речима, Вучићево питање да ли су од фебруара 2022. године Срби са КиМ изазвали неки инцидент или довели до неке кризе наишло на одобравање.

"Вучић је доживљен као кредибилан саговорник, јер у дијалогу Београда и Приштине учествује 11 година. Детаљно је изнео све нападе, терор и притиске на косовске Србе и начине за решење кризе", навео је Ђурић.

Оценио је да је ово био добар дан за односе две земље. Поред КиМ, разговарало се и о унапређењу односа у свим сферама, борби за инвестиције, развоју енергетског сектора и другим темама, рекао је Ђурић.

Додао је да у будућности очекује више посета српских званичника Вашингтону као и привредних делегација.

Наглашава да се позиција Србије пажљиво слуша, тврдећи да Приштина нема бланко подршку Вашингтона.

Разговор Вучића и Шолеа је уместо мало више од сат, трајао два сата и 45 минута. То је било поподне борбе за интересе Србије, рекао је Ђурић.

Према његовим речима, САД више инсистирају на формирању ЗСО од европских званичника.

Србија никога не уцењује, тражи да се стање врати пре фебруара прошле године када је Куртијев режим почео да гради нелегалне базе на северу КиМ, да се неодложно почне са формирањем ЗСО и да се ухапшени Срби пусте на слободу, навео је Ђурић.

Сутра се враћам у САД са листом задатака чије ће решавање унапредити положај Србије у Вашингтону. Наставићемо да лобирамо за читав низ иницијатива како бисмо придобили већу подршку, рекао је Ђурић.

Указао је на то да потез Приштине да не поштује Вашингтонски споразум у делу који се тиче уздржавања од промоције признања независности у САД виде као ометање дијалога.

Са друге стране, Ђурић наглашава успех српске дипломатије који је, како каже, довео до 19 повлачења признавања независности Косова.

Иако неће променти свој став о том питању, Србија у САД-у има партнера за грађење мира и стабилности, за рационална решења и у борби за привлачење америчког капитала који је, како је оценио, преобразио Мађарску, Пољску и Чешку.

Најавио је да у фебруару долази још једна америчка привредна делегација.

 

 

 

Извор: РТС 1