ВУЧИЋ: ИЗ ИЗРАЕЛА ПОРУКА ПРОТИВ МРЖЊЕ, ПОНОСАН НА УГЛЕД СРБИЈЕ
Вредности нацизма и фашизма не смеју никада да буду део вредности било којег друштва и треба се борити против сваке врсте једностраности и мржње, јединствена је порука са обележавања 75. годишњице ослобођења концентрационог логора Аушвиц, рекао је председник Србије Александар Вучић.
Вучић се поклонио жртвама Холокауста у Меморијалном центру "Jad Vašem" у Јерусалиму, и рекао да је имао част да представља Србију на важном догађају обележавања уласка Црвене армије у Аушвиц и де факто победе над фасизмом, као и обележавања тешких и ужасних година Холокауста.
"Мислим да сте сви ви, као и ми у делегацијама, били поносни на углед који наша земља има у Израелу и на посебно поштовање које смо добили од председника Израела Ривлина и премијера Нетанијахуа", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је Србија посебно поштовање добила и од израелске јавности и да су и обични људи, на пример, официри за везу, новинари, безбедњаци и сви други, видели вести о застави са Давидовом звездом која је постављена на згради Председништва Србије.
"И сви су то коментарисали и говорили хвалуа, хвала, ми то нећемо да заборавимо. Чини ми се да тешко да смо могли нешто боље да урадимо за боље познавање Србије", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да се на церемонији говорило о вредностима и шта мора да се уради и за шта да се бори у будућности.
"Да вредности нацизма и фашизма не буду никада део вредности било којег, не само нашег, већ и било којег друштва у нашем окружењу. И да се боримо против сваке врсте једностраности, мржње и борбе против људи само зато што другачије мисле или ми мислимо да другачије изледају или мислимо да су другачији од нас. Мислим да је то јединство поруке коју смо данас могли да видимо, што је од огромног значаја за будућност", рекао је Вучић.
Вучић је додао да је са друге стране видео и снажне поруке Израела и САД против једне земље.
"Нешто другачије поруке других председника и инсистирање Путина да се не заборави да је 27 милиона Совјета страдало, а Американци да је два милиона њих учествовало у борби и око 125.000 погинуло у Другом светском рату".
Вучић је рекао да је свако истицао неку своју улогу.
"Немачки председник Франк Валтер Шатајнмајер говорио је како се стиди и како никада неће прихватити да је било ко и било шта у име Немачке исправно урадио против Јевреја или било ког другог народа током Другог светског рата", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да је током боравка у Јерусалиму имао много важних контаката и додао да је на кратко разговарао и са Пенсом, као и са Путином, док је са Макроном нешто дуже разговарао.
Вучић је рекао да је и са председником Европског савета Шарлом Мишелом поново разговарао, као и са свим људима из региона.
"Верујем да су и ово прилике у којима градите позицију своје земље на један добар и децентан начин и да Србију без обзира колико смо мали у односу на велике“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је Путин говорио о великој петорци у УН, неки други су говорили о неким другим великим силама, а да Србија није ни у једној од те две групе.
"Али сам поносан што је Србија видљива и уочљива и препознатиљива њена политика, политика будућности и верујем да смо наш посао обавили на добар професионални и озбиљан начин, водећи рачуна о интересима нашег народа и наше државе", рекао је Вучић.
Ускоро нови разговори, односи Србије и Црне Горе не смеју бити лоши
Вучић је рекао да су он и председник Црне Горе Мило Ђукановић у разговору изнели различите аргументе по питању Закона о слободи вероисповести, али да су се сагласили да треба да наставе да разговарају, јер односи две земље никада не смеју да буду непријатељски и лоши.
Вучић је рекао да ће се ускоро знати нови датум његовог разговора са Ђукановићем, те да је њему свеједно где ће се то и на који начин догодити.
Вучић је рекао и да га брине попис становништва у Црној Гори 2021. године, јер би била катастрофа ако би се показало да Срби у тој земљи нестају.
"Имали смо један веома комплексан и тежак разговор", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да у Црној Гори живи 28,73 одсто Срба, те да је његова обавеза и право да брине о сународницима и о српској цркви, о све четири епархије које покривају територију Црне Горе.
Вучић је рекао да је Ђукановић износио другачије аргументе по питању Закона о слободи вероисповести, али да је сигуран да се ни један ни други нису радовали њиховом дубоком неслагању по тим питањима, што је чињеница коју су обојица данас морали да искажу.
"Оно што је позитивно је да смо се добро разумели и мисилим да смо се договорили да наставимо да разговарамо, да добро разумемо да односи Србије и Црне Горе никада не смеју да буду непријатељски и лоши и да морамо заједнички, са свим другим актерима, у овом случају СПЦ, да дођемо до некаквих решења у будућности", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је за њега од кључног значаја попис становништва у Црној Гори 2021. године, јер би, истиче, била катастрофа да се покаже оно што неки мисле да Срби у Црној Гори нестају.
"Ја не мислим да је то истина и да је то тачно. Ми ћемо дати све од себе да охрабримо срспки народ да се изјасни како су се њихови очеви и дедови изјашњавали", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да су он и Ђукановић случајно седели један преко пута другог, што је ствар протокола, али да су искористили ту прилику да разговарају о озбиљним темама, озбиљно и одговорно.
Вучић је рекао да је друга тема њиховог разговора, много лакша, била боља координација у деловању и разумевању порука ЕУ, и у односу према ЕУ.
"Као и у нашим захтевима које, ако имају право да испостављају све друге земље, које су даље од ЕУ од Србије и Црне Горе које су најдаље отишле у процесу евроинтеграција... Да ми координишемо своје потезе и да тражимо од Савета и ЕК одређене ствари заједно. Тако бисмо могли да имамо ширу, озбиљнију и значајнију подршку унутар ЕУ", рекао је Вучић.
Срби и Хрвати морају да рачунају једни на друге
Вучић је рекао је да се у Јерусалиму срео са Хрватском председницом Колиндом Грабар Китаровић и да је са њом имао добре и пристојне разговоре.
Вучић је рекао да се увек трудио да одржи најбоље односе и да је сигуран да ће Срби и Хрвати имати боље односе у будућности.
"Мораћемо да живимо заједно и да рачунамо једни на друге у будућности", рекао је Вучић по завршетку посете Јерусалиму где је боравио поводом обележавања 75.годишњице ослобођења логора Аушвиц.
Вучић је рекао да се увек трудио да одржи најбоље односе са Хрватском, имајући у виду све што је било у прошлости.
"Људи нису желели да чују моје речи ни у Србији ни у Хрватској, чак их нису преносили у Хрватској иако се ја трудим да спустим свој гард према њима због личне историје моје породице која је страдала од усташа, као и током рата 1992. године", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да не мисли да упоређује ни Јасеновац ни Олују, додајући да има и Хрвата који су преживели тешке трагедије од нас Срба.
Вучић је рекао да му је жао што је током церемоније у Јерусалиму приказано пет великих логора, а не и Јасеновац, али и то што нисмо радили на поштовању своје прошлости и народа.
"Ми 75 година нисмо снимили филм о Јасеновцу. Сада се снима и ускоро ће бити завршен. Један председник морао је да изађе са иницијативом", рекао је Вучић.
Са Гренелом о свему, став Србије познат
Председник Србије Александар Вучић рекао је да је спреман да разговара о свему са специјалним изаслаником председника САД Ричардом Гренелом, али да је став Србије познат.
Упитан да коментарише Гренелову изјаву да Приштина мора да укине таксе, а да ће од Београда тражити да заустави кампању повлачења признања косовске независности, Вучић је рекао да до сада није добио тај предлог Гренела.
"Сутра сам спреман да разговарам о свему, али чини ми се да из ових мојих речи можете да разумете какав је став Србије", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је наш став више него коректан и да Србија има више могућности да утиче на неке земље него што их имају Албанци.
Вучић је рекао да ће се састати са Гренелом у Београду и да онај ко управља земљом мора да води рачуна о њеним економским интересима и нагласио да смо изгубили стотионе милиона евра због такси које су Србији уведене.
Вучић је рекао да неко ко уводи таксе рушећи „CEFTA“ споразум и супростављајући се основним нормама цивилизованог друштва не може да поставља услове.
Вучић је истакао да је много раније, пошто је Београд био критикован због кампање за повлачење признања, говорио светским лидерима да можемо да се договоримо, али да смо према броју земаља које признају односно не признају Косово, негде "пола пола".
Вучић је приметио територијално и по броју становника много већи део човечанства није признао КиМ.
"Али не могу они да наставе кампању за признавање Косова, за промоцију, како кажу, државности, а да ми будемо неко ко ће да каже, извините, нећемо да вас ометамо у томе. Па, ви ометате нашу државност", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да би за Приштину била увреда када би обе стране биле спремне на компромис, односно да нема нових признања Косова и повлачења признања.
"Стварно мислите да је то за вас увреда, а није увреда за нас када нам неко предлаже нешто другачије?", упитао је Вучић.
Вучић је рекао да ће Србији, и када би сутра таксе биле укинуте, бити потребне године да се врати на то тржиште и да у потпуности заузме онај део тржишта који је некада имала, уз огромно време и добит које су изгубљене.
"Наш циљ је да се то догоди што пре", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је Београд отворен за робу, услуге и све друго што може да понуди Приштина, као и Скопље, Подгорица, Сарајево и Бањалука... , али да људи морају да разумеју да се на основу нечега што је противправно учињено, не може рећи - сад ми захтевамо још нешто.
"Можемо да разговарамо о доброј вољи, али онда морате да разумете да и друга страна мора да покаже добру вољу", рекао је Вучић.
Вучић о сусрету са Пенсом и Макроном
Вучић је рекао да је потпредседнику САД Мајку Пенсу, током кратког разговора у Јерусалиму, захвалио на ангажману САД и позвао га да заједно са председником Доналдом Трампом посети Србију.
"Захвалио сам се за ангажман, рекао да сам разговарао јуче са саветником за националну безбедност председника САД Робертом О Брајаном, да ћу се сутра видети са специјалним изаслаником председника САД за дијалог Београда и Приштине Ричардом Гренелом, да су у току наши разговори око различитих тема везаних и за КиМ и за регион и да очекујемо и његову посету и посету Трампа Србији", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је разговор био кратак и да је искористио колико је могао своје време.
Вучић је рекао да је подсетио Пенса на то ко је, иако су имали званичне разговоре када је председник Србије боравио у Белој кући, јер Пенс среће бројне председнике широм света.
"Мене то није срамота, не патим, нисам од оних који кажу: Јао, чим ме је видео, сетио се треће реченице из нашег разговора", рекао је Вучић.
Када је реч о сусрету са председником Француске Емануелом Макроном, Вучић је рекао да му је пренео да се нада да ће се њих двојица видети званично и после маја.
Вучић је рекао да очекује да ће и 16. фебруара, ако све буде у реду, имати званичан стастанак у Бриселу у Европском савету са Шарлом Мишелом.
Вучић је рекао да је Макрону поручио да када он заврши своје локалне изборе, када се заврши сва та гунгула око отварања преговора са Северном Македонијом и Албанијом, имаћемо ми и Црна Гора да тражимо нешто за Србију и за нашег јужног суседа.
Извор: Танјуг